Dach z blachy trapezowej – wady i zalety

Dach z blachy trapezowej najczęściej można zobaczyć na gospodarstwach rolnych, obiektach przemysłowych lub halach czy magazynach. Z uwagi na to, że jest to pokrycie w dobrej cenie i bardzo dobrej jakości, najczęściej zdobi przybytki użyteczności publicznej lub przemysłowej. Jednak z roku na rok, producenci coraz bardziej unowocześniają produkcję dachów i materiały użyte do tego celu. Dlatego blacha trapezowa znajdzie swoje miejsce nawet na Twoim domu. Tylko, którą wybrać? I jakie są jej wady oraz zalety?

Blacha trapezowa na budynku mieszkalnym

Zastosowanie blachy trapezowej w roli pokrycia na dach domu mieszkalnego to bardzo dobry pomysł. Szczególnie w sytuacji, gdy nasze środki są ograniczone. Budując dom, wszystkie materiały zdają się kosztować krocie. Do tego trzeba opłacić ekipę budowlaną, więc generują się kolejne koszty. Blacha trapezowa to oszczędne wyjście i przede wszystkim, wysokiej jakości poszycie dachowe. Jeśli więc chcesz oszczędzić, ale jednocześnie zyskać trwały dach, to ten typ zadaszenia będzie strzałem w dziesiątkę.

Zalety blachy trapezowej

Każdy materiał, z którego powstanie dach ma swoje wady. Bez względu na to, czy jest to blacha trapezowa czy blachodachówka, musimy liczyć się z tym, że jeden typ blachy sprawdzi się na nowoczesnym mieszkaniu, a drugi na klasycznej zabudowie w stylu folklorystycznym.

  • Zalety blachy trapezowej to bez wątpienia:
  • bardzo wysoka jakość,
  • odporność na działanie negatywnych czynników zewnętrznych,
  • szybki i mało skomplikowany montaż,
  • niska cena.

Wady blachy trapezowej

Jest jednak również kilka wad tego pokrycia. Mogą one wykluczyć je z Twojej listy poszyć do wyboru, ale warto zdawać sobie sprawę z defektów blachy trapezowej, żeby wiedzieć, jakiego efektu końcowego można się spodziewać. Do głównych wad tej blachy zalicza się jej mało designerski i elegancki wygląd.

Jednocześnie może być to też jej zaleta, ponieważ tak prezentujące się zadaszenie będzie świetnie wyglądać na budynku o nowoczesnej bryle. Poza tym blacha trapezowa nie jest dobrze wyizolowana, więc będzie przepuszczać dźwięki deszczu lub gradu do pomieszczeń użytkowych na poddaszu. Kiedy więc chcemy tego uniknąć, warto ocieplić strych i więźbę dachową, by nie narażać się na takie niedogodności akustyczne

Blog Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *