Która blacha będzie najlepsza na dach

Wybór odpowiedniego materiału na pokrycie dachowe nie jest łatwy, musi przecież być trwałe, ale też estetycznie wyglądać i pasować do elewacji. Jednym z najpopularniejszych pokryć jest blacha, dlaczego? bo jest tania, wytrzymała i ładnie wygląda. Dawniej kryto nią dachy kościołów, sklepów czy budynków gospodarczych. Teraz czasy się zmieniły i blachę można spotkać nawet na dachach domów jednorodzinnych.

Co warto widzieć przed zakupem blachy na dach?

Zanim zdecydujemy się na zakup blaszanego pokrycia dachowego, trzeba wiedzieć parę ważnych rzeczy, aby nie popełnić błędu. Trzeba wiedzieć jaką grubość blachy wybrać, pamiętajmy, że im grubsza tym bardziej wytrzymała, ale jednak wzrasta też jej waga. Nie będzie więc nadawać się w przypadku kiedy nie chcemy dodatkowo obciążać konstrukcji budynku. Równie ważny jest wybór odpowiedniego surowca, a następnie przestrzeganie wszystkich zasad jakie zaleca producent blachy trapezowej. W przeciwnym wypadku, pokrycie nie będzie nam służyło tyle lat, ile przewiduje gwarancja i mogą pojawić się ogniska rdzy oraz korozji.

Która blacha będzie najbardziej trwała?

Żeby widzieć jaką blachę wybrać, trzeba wiedzieć jakie właściwie mamy do wyboru. Jednym z najpopularniejszych surowców jest oczywiście stal – trwała, wytrzymała i do tego tania. Jednak każdy z nas zdaje sobie sprawę, że materiał ten może być podatny na rdzę i korozję, aby ten zapobiec, stal pokrywana jest więc specjalnymi powłokami antykorozyjnymi. Kolejnym surowcem jest aluminium, które nie jest aż tak podatne na korozję, ale jednak surowiec ten nie jest bardziej podatny na odkształcenia. Jednym z najdroższych surowców, z którego może być wykonana blacha trapezowa jest miedź – wytrzymała, odporna na korozję i bardzo łatwa w obróbce. Jedną jej wadą jest wysoka cena. Ostatnim materiałem jest stop cynku oraz tytanu, rozwiązanie to umożliwia wydobycie najlepszych cech z każdego surowca, który został użyty do produkcji. Trzeba też mieć na uwadze, że na trwałość materiału nie wpływa tylko surowiec, z którego został on wykonany, ale też otoczenie w którym stoi dom oraz to na jakie warunki atmosferyczne będzie narażony nasz dach.

Blog Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *