Zaprawa ogniotrwała – informacje podstawowe

Jeżeli chcemy zbudować własny piec, komin czy nawet grill ogrodowy, najlepiej będzie skorzystać z zaprawy szamotowej. Charakteryzuje się ona bowiem wysokim stopniem odporności na temperaturę, a więc do powyższego zastosowania nada się wręcz idealnie.

Jeśli chodzi o jej przygotowanie, szamotowa zaprawa ogniotrwała wymaga dodania szkła wodnego lub cementu, z czego to pierwsze dodajemy wówczas, gdy murujemy powierzchnie pieca rozpalającego się w temperaturze przekraczającej tysiąc stopni. Natomiast cement dodajemy wówczas, gdy murujemy powierzchnie pieca rozpalającego się w temperaturze nieprzekraczającej tysiąc stopni.

Szamotowa zaprawa ognioodporna musi być wybrana w oparciu o kilka kryteriów. Pierwszym z nich, jak wspomnieliśmy, jest przeznaczenie, do którego chcemy jej użyć. Po drugie – warto zwrócić uwagę na to, ile zaprawy zawiera dane opakowanie. Są bowiem wiaderka pięciokilogramowe, są wiaderka dziesięciokilogramowe, a są i dwukilogramowe, podczas gdy nie ma sensu przepłacanie, jeżeli chcemy zbudować jedynie mały piecyk. Po trzecie – bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnej oferty jest cena. Średnio wynosi ona trzy-cztery złote za kilogram, aczkolwiek nasz kosztorys powinien uwzględniać jeszcze dodatkowe wydatki. W końcu – poza zaprawą – konieczna będzie np. taśma ceramiczna (ceramic.com.pl) do drzwiczek w piecu.

Warto zastanowić się też nie tylko nad tym, co kupujemy, ale i od kogo. Rynek artykułów budowlanych jest dość konkurencyjny, produktów jest bardzo dużo, a zatem i my, zwykli klienci, mamy w czym wybierać. Czy więc na pewno opłaca się kupować w sklepie najbliższym naszego domu? A może lepiej będzie skorzystać z czegoś bardziej profesjonalnego, realizującego sprzedaż internetowo?

Podsumowując, zaprawa szamotowa ma szereg zalet, ale ich wykorzystanie wiąże się z podstawową wiedzą na jej temat.

HannaPanna Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *