Czepki – niezbędny element wyposażenia lekarza

Bezpieczeństwo i higiena są traktowane priorytetowo w podmiotach medycznych, szczególnie szpitalach. W trosce o zdrowie pacjentów personel medyczny stosuje odzież ochronną, by ograniczyć do minimum możliwość przeniesienia zanieczyszczeń. Przykładem takiego środka ochronnego, który szczególnie jest kojarzony z lekarzami, są czepki jednorazowe.

Czepki jednorazowe stanowią podstawowe wyposażenie lekarza, np. chirurga, ale i pozostałego personelu medycznego, który ma do czynienia z pacjentami.

Jakie jest zastosowanie czepków?

Pełnią one funkcję bariery fizycznej, która skutecznie blokuje przenoszenie i rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń i zarazków, które mogłyby zostać przeniesione np. na oddział z zewnątrz, lub z jednego oddziału na inny. Czepki zapewniają tym samym ochronę pacjentom i zwiększają ich bezpieczeństwo w trakcie leczenia. Dodatkowo zwiększają komfort pracy personelu medycznego, szczególnie lekarzy, gdyż chronią ich włosy i skórę głowy przed zabrudzeniem. Jest to istotne m.in. podczas operacji czy wykonania zabiegów, w trakcie których może dojść np. do uszkodzenia tkanki i krwawienia.

Jakie czepki poleca się lekarzom?

Obecnie, także ze względu na wciąż wysokie zagrożenie związane z wirusem COVID-19, popularnym i zalecanym przez epidemiologów rodzajem czepków są czepki jednorazowe Clip, które skutecznie wyparły wielorazowe czepki materiałowe. Czepki jednorazowe skutecznie zapobiegają przenoszeniu mikroorganizmów obecnych na skórze lub we włosach personelu medycznego na pacjenta. Jest to niezwykle istotne wszędzie tam, gdzie występuje wysokie ryzyko zakażenia. Takimi miejscami w szpitalu są m.in. sale operacyjne, oddziały intensywnej terapii czy laboratoria. Stąd też noszenie czepka medycznego jest uważane za kluczowe dla utrzymania bezpiecznego i higienicznego środowiska medycznego.

Jakie są zalety czepków?

Czepki jednorazowe Clip występują w różnych kształtach i rozmiarach, co sprawia, że idealnie dopasują się do wymagań pracowników medycznych, a także ich konkretnych potrzeb. Dzięki temu też ich noszenie jest komfortowe i wygodne dla personelu medycznego podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych. Czepki są wykonane z materiałów, które są jednocześnie trwałe i lekkie, takie jak: polipropylen lub wiskoza. By lepiej przylegały do głowy pracowników medycznych i nie zsuwały się w trakcie pracy, niepotrzebnie odsłaniając skórę głowy i włosy, są wyposażone w specjalne gumki. Nie tylko gwarantują one, że czepek przez cały czas pozostanie na swoim miejscu, ale też zapewniają estetyczny wygląd.

Warto dodać, że czepki jednorazowe Clip sprawdzą się także w innych branżach, m.in. spożywczej.

Blog Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *