Dlaczego warto wykonać badania termowizyjne

Badania termowizyjne pozwalają szybko zidentyfikować niewłaściwy rozkład temperatur oraz odnaleźć występujące wady konstrukcyjne w budynku, takie jak na przykład mostki termiczne albo nieszczelności. Wykrycie i wyeliminowanie takich problemów pozwala znaleźć dodatkowe oszczędności, ponieważ eksploatacja nieruchomości wiąże się często z dużymi kosztami.

Na czym polega badanie termowizyjne budynków

Termografia w budownictwie polega na wykonaniu pomiarów za pomocą promieniowania podczerwonego. Technika ta jest idealna dla już istniejących nieruchomości, a jej główną zaletą jest zwiększenie komfortu domowników.

Badanie termowizyjne przeprowadza się za pomocą dedykowanych kamer, które żaden sposób nie mają wpływu na konstrukcję domu. Na takie usługi decydują się projektanci i architekci, ale także przedstawiciele firm remontowych oraz prywatni odbiorcy, którym zależy na tym, aby zoptymalizować wszelkie wydatki. Badanie wykonuje się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynku. Wszystko zależy od postawionego celu, założeń projektu budowlanego czy warunków środowiskowych.

Co można wykryć za pomocą badań termowizyjnych

Badanie termowizyjne dostarcza wielu cennych informacji na temat:

  • mostków termicznych – które mogą generować bardzo duże straty ciepła,
  • zalanych przestrzeni – w których gromadzi się wilgoć, a z czasem pojawiają się grzyby i pleśnie,
  • ukrytych wadach – można w ten sposób znaleźć rozmaite defekty, takie jak pęknięte drewniane stropy albo tynki,
  • uszkodzone instalacje – termowizja pozwala znaleźć wady systemu ogrzewania podłogowego albo instalacji C.O.
  • nieszczelności – badanie polega na wyłapaniu różnicy ciśnień i sprawdzeniu przepływu powietrza,
  • zagrożenie zapłonem – za pomocą tego narzędzia można także zlokalizować słabe punkty instalacji elektrycznych, w których mogą pojawiać się niskie napięcie albo przeciążenia.

Jak wykonać prawidłowe badanie termowizyjne

Jeżeli badanie termowizyjne będzie wykonywane wewnątrz budynku, to w pomieszczeniach powinna być utrzymana temperatura co najmniej 20 st. C przez minimum 12 godzin. Należy zamknąć okna i wyłączyć ogrzewanie na około godzinę przed zaplanowanym pomiarem. Powinno się również odsunąć meble od ściany oraz zdjąć zasłony czy inne elementy na około 12 godzin przed rozpoczęciem termografii.

Natomiast w przypadku badania w otoczeniu budynku należy wykonać je, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, gdy elewacja nieruchomości jest sucha, a wiatr wieje z prędkością nie większą niż 5 m/s. Ponadto trzeba pamiętać o tym, aby różnica temperatur w budynku i na zewnątrz wynosiła minimum 10 st. C i utrzymywała się około 12 godzin. Profesjonalne badania termowizyjne specjalną kamerą wykonują fachowcy RenomaBud.

Mati Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *