Dlaczego warto wykonać badania termowizyjne

Badania termowizyjne pozwalają szybko zidentyfikować niewłaściwy rozkład temperatur oraz odnaleźć występujące wady konstrukcyjne w budynku, takie jak na przykład mostki termiczne albo nieszczelności. Wykrycie i wyeliminowanie takich problemów pozwala znaleźć dodatkowe oszczędności, ponieważ eksploatacja nieruchomości wiąże się często z dużymi kosztami.

Na czym polega badanie termowizyjne budynków

Termografia w budownictwie polega na wykonaniu pomiarów za pomocą promieniowania podczerwonego. Technika ta jest idealna dla już istniejących nieruchomości, a jej główną zaletą jest zwiększenie komfortu domowników.

Badanie termowizyjne przeprowadza się za pomocą dedykowanych kamer, które żaden sposób nie mają wpływu na konstrukcję domu. Na takie usługi decydują się projektanci i architekci, ale także przedstawiciele firm remontowych oraz prywatni odbiorcy, którym zależy na tym, aby zoptymalizować wszelkie wydatki. Badanie wykonuje się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynku. Wszystko zależy od postawionego celu, założeń projektu budowlanego czy warunków środowiskowych.

Co można wykryć za pomocą badań termowizyjnych

Badanie termowizyjne dostarcza wielu cennych informacji na temat:

  • mostków termicznych – które mogą generować bardzo duże straty ciepła,
  • zalanych przestrzeni – w których gromadzi się wilgoć, a z czasem pojawiają się grzyby i pleśnie,
  • ukrytych wadach – można w ten sposób znaleźć rozmaite defekty, takie jak pęknięte drewniane stropy albo tynki,
  • uszkodzone instalacje – termowizja pozwala znaleźć wady systemu ogrzewania podłogowego albo instalacji C.O.
  • nieszczelności – badanie polega na wyłapaniu różnicy ciśnień i sprawdzeniu przepływu powietrza,
  • zagrożenie zapłonem – za pomocą tego narzędzia można także zlokalizować słabe punkty instalacji elektrycznych, w których mogą pojawiać się niskie napięcie albo przeciążenia.

Jak wykonać prawidłowe badanie termowizyjne

Jeżeli badanie termowizyjne będzie wykonywane wewnątrz budynku, to w pomieszczeniach powinna być utrzymana temperatura co najmniej 20 st. C przez minimum 12 godzin. Należy zamknąć okna i wyłączyć ogrzewanie na około godzinę przed zaplanowanym pomiarem. Powinno się również odsunąć meble od ściany oraz zdjąć zasłony czy inne elementy na około 12 godzin przed rozpoczęciem termografii.

Natomiast w przypadku badania w otoczeniu budynku należy wykonać je, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, gdy elewacja nieruchomości jest sucha, a wiatr wieje z prędkością nie większą niż 5 m/s. Ponadto trzeba pamiętać o tym, aby różnica temperatur w budynku i na zewnątrz wynosiła minimum 10 st. C i utrzymywała się około 12 godzin. Profesjonalne badania termowizyjne specjalną kamerą wykonują fachowcy RenomaBud.

Mati Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *