Jakie oświetlenie w sypialni?

Angielskie przysłowie “My house is my castle” weszło do polskiej kultury językowej jako “Mój dom jest moją twierdzą”. Ogólnie brzmi bardzo logicznie, ale czy nie lepiej pozostać jednak przy swojskim “Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”? Oczywiście, poczucie bezpieczeństwa we własnym domu jest bardzo ważne, ale oprócz tego powinien być on również miejscem, gdzie można być swobodnym i zrelaksowanym. I nie chodzi tutaj tylko o dom wolnostojący, ale również o każde mniejsze czy większe mieszkanie, a nawet wynajmowany pokój.

Zawsze, w każdym “domu” jest szczególnie ważne pomieszczenie – sypialnia, czyli miejsce, w którym przeciętnie spędza się co najmniej 1/3 doby. Warto więc zadbać o to, by dobrze się w niej czuć.

Oświetlenie na co zwrócić uwagę

Pokój sypialny to miejsce, które ma sprzyjać relaksowi, przy urządzaniu trzeba więc wziąć pod uwagę fakt, że powinno tu panować specyficzne oświetlenie. Przede wszystkim, najlepiej, żeby istniała możliwość zmiany natężenia światła – od mocnego po przyciemnione, bardziej intymne. W tym celu można zainwestować w specjalne przełączniki, ale podobny efekt da również rozmieszczenie w różnych częściach pokoju lamp. W sypialniach, jako główne oświetlenie, zazwyczaj najlepiej sprawdzają się wiszące u sufitu żyrandole czy lampy z abażurem, które równomiernie rozjaśniają całe pomieszczenie, a dzięki różnorodności dostępnych wzorów i kolorów, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jako oświetlenie uzupełniające, doskonalym rozwiązaniem są kinkiety przymocowane do ścian, które rzucają dyskretne, rozproszone światło na wybrany obszar pomieszczenia. Niezmiennie popularne są również niewielkie lampki, umieszczane na nocnych stolikach przy łóżkach. Ich główną zaletą jest fakt, że są zawsze “pod ręka” i oświetlają łóżko, umożliwiając tym samym czytanie czy wieczorną pracę na komputerze.

Należy pamiętać, że klimatu pomieszczenia nie tworzą tylko meble – praktycznie najważniejszą rolę w budowaniu atmosfery pokoju pełni jego oświetlenie. Ciekawe i oryginalne pomysły na rozwiązanie tej kwestii można znaleźć pod adresem: https://www.strefalamp.pl/lampy-do-sypialni. Dobrze również mieć na uwadze, że to, czy światło będzie płynęło z pięknej lampy z abażurem, małego kinkietu, dużej lampy stojącej, czy nawet świeczki – zależy tylko od tego, jaki efekt chce się ostatecznie uzyskać.

Blog Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *