Light-emitting diode to nic innego, jak angielska nazwa znanych nam wszystkim diod LED, czyli elektroluminescencyjne. Są to półprzewodniki do optoelektronicznych przedmiotów, które emituj a światło widzialne, ultrafioletowe lub podczerwone. Zostały wynalezione przez Nicka Holonyaka. Produkować zaczęto je w latach 60tych. Parametrami diod są między innymi sprawność kwantowa, moc graniczna, sprawność wyjściowa, maksymalny prąd zasilający i maksymalne napięcie wsteczne.
Ich zaletami są małe rozmiary, mały pobór prądu, mała wartość napięcia zasilającego, małe straty energii, duża sprawność oraz duża żywotność. W sprzedaży można znaleźć moduły LED (najczęstszym wyborem klientów jest moduł LED Samsung) stosowane do podświetlania np. reklam czy banerów. Ich dużym plusem jest funkcjonalność oraz łatwość montażu – moduły są o wiele wygodniejsze aniżeli taśma LED. Znaleźć je można w sklepach elektrycznych czy marketach budowlanych, a także na aukcjach internetowych. Zakup na tych ostatnich z reguły jest tańszy niż w sklepie stacjonarnym, jednak należy pamiętać, iż kupujący ponosi także koszt wysyłki; najbardziej opłaca się zakup hurtowy, ponieważ najczęściej za przesyłkę wielu sztuk płacimy tylko raz.
Montaż diod LED i modułów LED jest prosty. Przykleja się je za pomocą specjalnej taśmy 3M umiejscowionej najczęściej z tyłu lub z wykorzystaniem otworów montażowych. W razie trudności pomocą służą internetowe poradniki oraz tutoriale. Fachowym doradztwem służą także producenci. W ofertach dystrybutorów można znaleźć moduły LED o różnej wielkości i w różnych kolorach, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.