Kupując łóżko zawsze bierzemy pod uwagę, żeby było wygodne i dopasowane do naszych potrzeb. Komfortowy sen to jeden z najważniejszych elementów naszej codzienności; to dzięki niemu nasze ciało regeneruje się po całym dniu. Co za tym idzie, chcemy żeby łóżko ułatwiało nam zasypianie i jednocześnie było bezpieczne dla zdrowia. Sporo osób sądzi, że zakupy kończą się na doborze odpowiedniej ramy i wysokiej jakości materaca, a stelaż to jedynie dodatek, który nie ma większego znaczenia. To błąd. Niewłaściwie dopasowany stelaż może sprawić, że nawet najwygodniejsze łóżko nie będzie spełniało swoich funkcji.
Stelaż do łóżka – z jakiego materiału?
Wyszukałeś „materace Kraków” i już wybrałeś idealny materac dla siebie? To teraz zatroszcz się o jak najlepszy stelaż, by w pełni cieszyć się snem.
Niegdyś często można było spotkać stelaże metalowe, jednak odchodzi się już od takich modeli. Są wyjątkowo niewygodne, wydają nieprzyjemny dźwięk podczas zmiany pozycji i niestety bywają nietrwałe. Obecnie stelaże najczęściej budowane są z drewnianych listewek, wykonanych z drewna bukowego, brzozowego lub sosnowego. Stelaże bukowe uważane są za najlepsze, ponieważ cechują się wyjątkową sprężystością, co sprawia, że konstrukcja idealnie dopasowuje się do ułożenia materaca. Stelaże z drewna sosny to zaś bardzo tanie rozwiązanie, ale może wpływać na jakość materaca, szczególnie jeśli wybierzemy piankowy (może go odkształcać).
Stelaż do łóżka – budowa i regulacja
Stelaże do łóżek dzielą się też ze względu na sposób ich wykonania.
1. Stelaże typu rusztowego – najbardziej klasyczne, polegające na tym, że listwy tworzą sztywną konstrukcję przytwierdzoną bezpośrednio do ramy łóżka. Choć to ekonomiczne rozwiązanie, to jednak na dłuższą metę bardzo niekomfortowe, ponieważ takie stelaże szybko się zużywają i mogą zaszkodzić również materacowi.
2. Stelaże elastyczne – doskonale amortyzują nacisk, dzięki czemu korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Ponadto są trwałe i wytrzymałe, więc możemy być pewni, że posłużą na długo.
3. Stelaże rolowane – to również stelaże z rodzaju sztywnych, które nie odkształcają się pod wpływem ciężaru. Listewki w nich są przymocowane na taśmie, co ułatwia szybki demontaż.
W zależności od potrzeb (i budżetu) możesz się też zdecydować na stelaż nieregulowany lub regulowany. Stelaże nieregulowane można zwijać, jednak podczas użytkowania nie da się ich w pełni dopasować do zajmowanej pozycji. Stelaże regulowane (ręcznie bądź elektrycznie) dostosowują się do sposobu korzystania z łóżka. Kiedy chcemy usiąść i oprzeć się o wezgłowie, możemy ułożyć stelaż tak, by było nam jeszcze wygodniej.