Badanie i diagnostyka medyczna ultradźwiękiem

Prace nad wykorzystaniem ultradźwięków w badaniach ludzkiego ciała rozpoczęły się w połowie XX wieku. W kolejnych latach następował rozwój możliwości technicznych ultrasonografów. 

Nieinwazyjne i bezbolesne, a co najważniejsze – całkowicie bezpieczne, badanie to szybko zyskało na popularności wśród lekarzy oraz ich pacjentów. Kiedy aparat USG zaczęto wykorzystywać do badania dzieci będących w łonie matki, okazało się że można w ten sposób, w pewnym stopniu, zbadać płód, jak i również określić płeć dziecka.

Ultrasonograf jest urządzeniem całkowicie bezpiecznym, dlatego tak szybko zyskał na popularności. Badanie nie wymaga skomplikowanego przygotowania się do niego, potrzebny jest jedynie żel ułatwiający łatwe przesuwanie głowicy po ciele. Dodatkową zaletą jest fakt, iż można zbadać tym urządzeniem niemal każdy organ ludzkiego ciała, toteż często lekarze kierują pacjentów właśnie na to badanie. Ponieważ technologia wciąż posuwa się naprzód, także ultrasonografy są coraz bardziej unowocześniane. Dzięki temu można już uzyskać obraz nie tylko w trójwymiarze, ale także w technologii 4D. 

Cena aparatu USG uzależniona jest od tego, jak precyzyjne pomiary wykonuje dana aparatura, oraz ile funkcji dodatkowych oferuje dany model. Nowoczesne urządzenie, pozwalające na uzyskanie bardziej szczegółowego obrazu, jest oczywiście droższe. Taki aparat USG kosztuje około 100 tysięcy. Z kolei najtańsze modele można zakupić już w cenie 10 tysięcy. Wśród mniejszych przychodni częste jest kupowanie sprzętu używanego, jednak nadal dobrze działającego, wystarczającego na wykonanie prostego badania.

W takim przypadku cena przyrządu do badania ultradźwiękami, nowocześnie wyposażonego, może się wahać w okolicach od 30 do 50 tysięcy złotych. Aparat USG cena nie wydaje się być wysoka, zważywszy na to, ile możliwości daje wykorzystanie tego urządzenia w medycynie.

Mati Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *