Picie alkoholu niesie za sobą pułapkę uzależnienia. Gdy trunek zaczyna być codziennym towarzyszem, oznacza to, że możemy mieć problem alkoholowy. Wówczas występuje poczucie przymusu picia – tzw. ciąg, by nie odczuwać przykrych dolegliwości fizjologicznych oraz psychologicznych, które są charakterystyczne dla zespołu abstynencji. W efekcie alkoholik doprowadza do dewastacji swoich narządów wewnętrznych, a nawet śmierci. By zapobiec tym konsekwencjom, należy podjąć adekwatne kroki. Jednym z pomocnych jest wszywka alkoholowa.
Faza ciągu alkoholowego – co to jest
Ciąg alkoholowy to pozostawanie pod wpływem działania trunku przez minimum 48 godzin i może się wydłużyć nawet do kilku tygodni. Inaczej mówiąc to permanentne spożywanie alkoholu, by uniknąć przykrych objawów kaca.
Objawy ciągu alkoholowego:
- spożywanie alkoholu przez kilka dni/tygodni z rzędu
- wypijanie jakichkolwiek trunków, by pozostać w nieprzerwanym stanie odurzenia
- spożywanie alkoholu mimo wiedzy o zagrożeniu dla zdrowia i życia
Konsekwencje ciągu alkoholowego:
- niszczenie narządów wewnętrznych (np. wątroby, mózgu)
- choroby układu krążenia układu pokarmowego
- choroby psychiczne (np. lęki, omamy, depresja)
- zgon
- dewastacja życia osobistego i zawodowego
Sposoby na przezwyciężenie ciągu alkoholowego
Dla alkoholika pozostającego w ciągu, nie jest łatwo go przerwać. Zagrożenie przykrymi dolegliwościami psychofizycznymi zmusza chorego do sięgania po kolejne piwo lub inny trunek. Organizm alkoholika jest jednak bardzo wyniszczony. Jak zatem w skuteczny sposób przerwać ciąg alkoholowy i móc wzmocnić organizm do walki?
Chory powinien:
- podjąć decyzję o chęci przestania spożywania alkoholu
- zgłosić się na detoks alkoholowy
- udać się do centrum medycznego na zabieg zaaplikowania wszywki
Aby w efektywny sposób prowadzić walkę z nałogiem alkoholowym, wszywka jest jednym ze skutecznych środków. Uwalnia chorego od chęci napicia się i pozwala na prowadzenie trzeźwej terapii. Zabieg wszywki wykonuje lekarz chirurg, trwa on krótko (ok. 30 minut), zaś działa do 12 miesięcy. Potem, gdy zajdzie taka potrzeba, można ponownie poddać się zaszyciu alkoholowemu i cieszyć się pełnią życia, a także uratowanym zdrowiem.