Jak przebiega kalibracja alkomatu

Alkomat, czy to przeznaczony do użytku masowego przez służby mundurowe, czy też osobisty do okazjonalnego sprawdzania trzeźwości własnej lub znajomych, o ile jest profesjonalnym urządzeniem, posiadającym atest – jest w stanie w wiarygodny i wystarczająco dokładny sposób podać dane o zawartości alkoholu w wydychanym przez badaną osobę powietrzu. Jednak, aby to zapewnić, alkomat musi być regularnie poddawany kalibracji.

Jak często trzeba kalibrować alkomat

Oczywiście, jako właściciel osobistego alkomatu, używający go do prywatnych celów nie jesteś w żaden sposób zobowiązany do jego kalibrowania. Jednak musisz mieć świadomość, że zaniedbanie tej czynności prędzej czy później wpłynie na działanie urządzenia, które zacznie podawać “oszukane” wyniki. A nie chciałbyś chyba wsiąść za kółko, upewniony przez swój alkomat, że możesz to zrobić, a następnie w czasie rutynowej kontroli drogowej zdziwić się wynikiem “dmuchania w balonik”… Na to, jak często powinna być przeprowadzana kalibracja alkomatu (usługa dostępna na stronie: https://www.kalibrujemy.pl/13-kalibracja-i-serwis-alkomatow) wpływ ma przede wszystkim typ i budowa urządzenia. Niektóre alkomaty kalibrować trzeba co 100 pomiarów, inne co 500. Kupując swój alkomat zwróć uwagę na informację producenta dotyczącą tego aspektu. Bez względu jednak na model sprzętu do badania trzeźwości, kalibracja co kilka miesięcy jest konieczna, nawet jeśli nie był on używany. Dodatkowo, na rozkalibrowanie alkomatu, poza upływem czasu i dużą liczbą wykonanych pomiarów może wpływać też np. użycie go bezpośrednio po spożyciu alkoholu (bez odczekania 30 minut), przechowywanie go w nieprawidłowych temperaturach, czy też w pobliżu substancji zawierających alkohol.

Kalibracja – co to znaczy

Kalibracja alkomatu to czynność polegająca na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem urządzenia. Dokonuje się jej, wdmuchując w podpięty do wzorcowych urządzeń alkomat odpowiednio przygotowane powietrze z określoną zawartością alkoholu. Czujnik alkomatu zapamiętuje wynik, który jest stuprocentowo prawidłowy, a następnie licznik zostaje wyzerowany. Proces ten pozwala na przywrócenie właściwych ustawień alkomatu i jego dalsze użytkowanie bez konieczności martwienia się o precyzję i wiarygodność wyniku. Na kalibracji alkomatu nie opłaca się oszczędzać – urządzenie rozkalibrowane może podawać błędne wyniki, a konsekwencje pokładania w nich zaufania mogą okazać się dużo bardziej kosztowne i uciążliwe, niż zaniesienie lub wysłanie do sklepu Kalibrujemy.pl alkomatu do kalibracji i zapłacenie za tę usługę.

Mati Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *