Metody diagnostyki filmu łzowego

Film łzowy jest to cienka warstwa ochronna, która powleka powierzchnię oka. By narząd wzroku mógł prawidłowo funkcjonować warstwa ta powinna być mechanicznie rozprowadzana po gałce ocznej, dzięki stałemu mruganiu. Zaburzenia filmu łzowego są przyczyną występowania Zespołu Suchego Oka. Jego badanie daje możliwość stwierdzenia nieprawidłowości i pozwala wybrać odpowiednią metodę leczenia.

Rodzaje diagnostyki filmu łzowego

Do zbadania stanu tej struktury wykorzystuje się kilka metod. W większości są one nieinwazyjne i proste. Wynik badania pozwala na prawidłowe zdiagnozowanie stanu filmu łzowego. Oto kilka z najpopularniejszych metod diagnostyki:

  • Test Schirmera – jest to badanie poziomu łez.
  • Czas przerwania filmu łzowego – badanie wykonywane za pomocą lampy szczelinowej, dzięki któremu możliwe jest ocenienie szybkości wysychania oczu;
  • Ocena wysokości menisku filmu łzowego – u pacjentów z ZSO, menisk łzowy jest poprzerywany i znacznie węższy niż u osób zdrowych;
  • Badanie fałdów spojówki równoległych do krawędzi powieki – tego rodzaju struktury nie występują u osób zdrowych. Natomiast u pacjentów z Zespołem Suchego Oka fałdy takie często się pojawiają;
  • Ocena ujść gruczołów Meiboma oraz ich wydzieliny – badanie to wykonywane jest manualnie, poprzez umiejętnie i delikatne naciśnięcie powieki badanego. Brak jakiejkolwiek wydzieliny może świadczyć o niedrożności lub zaniku gruczołów Meiboma.

Wszystkie te metody pozwalają na zbadanie stanu filmu łzowego. Pozwalają stwierdzić u pacjenta Zespół Suchego Oka. Następnie lekarz okulista wybiera najodpowiedniejszą, w danym przypadku metodę leczenia. Więcej informacji i diagnostyce znajdziesz na: https://www.mdt.pl/osa-diagnostyka-filmu-lzowego

W ofercie sklepu MDT dostępne jest urządzenie przeznaczone do wykonywania diagnostyki filmu łzowego, wszystkimi wspomnianymi metodami. Jest to I.C.P. OSA, dzięki któremu badanie przebiega szybko i sprawnie.

Jak leczyć Zespół Suchego Oka

Pacjent może doraźnie stosować krople nawilżające do oczu. Jest to jednak leczenie objawowe, które nie usuwa przyczyny problemu, czyli zbyt małego nawilżenia powierzchni gałki ocznej. Dlatego też zalecane są inne sposoby na przyniesienie ulgi i poprawienie komfortu widzenia. Jednym z najbardziej skutecznych jest zastosowanie zatyczek silikonowych, dzięki którym utrzymane będzie stałe nawilżenie gałki ocznej.

Metoda ta jest sprawdzona, bezpieczna, a co najważniejsze skuteczna. Dlatego też warto informować o niej pacjentów skarżących się na dolegliwości związane z tym schorzeniem.

Mati Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *