Poznaj rozwijające się herbaty kwitnące

Herbaty kwitnące stanowią zwieńczenie chińskiej kultury picia i parzenia herbaty. Dziś prężnie się ona rozwija, lecz mimo to nadal jest bardziej fenomenem niż normą. Za pośrednictwem tego wpisu dowiesz się w czym tkwi magia niepozornych herbacianych kulek, z których rozwijają się fantazyjne kompozycje.

Kto wymyślił herbatę kwitnącą


Początki jej historii nie są do końca poznane. Wiadomym jest, że sztuka ta była uprawiana oficjalnie na dworze cesarskim. W latach 60-tych została zakazana na terenie Chińskiej Republiki Ludowej w ramach Rewolucji Kulturalnej. Pomimo tak utrudnionej drogi w latach 70-tych sztuka tworzenia i parzenia herbaty kwitnącej dotarła do USA i Europy Zachodniej, a następnie z pewnym opóźnieniem trafiła również do Polski.

Proces tworzenia


Herbaty kwitnące to kompozycje tworzone przede wszystkim z liści herbaty zielone oraz białej i z rzadka z czarnych. Wybierane są do nich jedynie szczytowe listki wraz z pędami i przeplatane są na przemian z odpowiednio wyselekcjonowanymi kwiatami, do których zaliczyć najczęściej możemy:

  • liczi
  • hibiskus
  • lilia
  • nagietek
  • jaśmin
  • goździk

Ich zbiór odbywa się najczęściej wczesną wiosną. Po uformowaniu dobrze przemyślanej kompozycji w postaci kulek lub grzybka, całość poddawana jest bardzo dokładnemu suszeniu. Zwyczajowo każda partia wyprodukowanej herbaty podlega ścisłej kontroli przez profesjonalnych degustatorów.

Proces parzenia


Herbata kwitnąca jest niezwykle prosta do zaparzenia. Należy się trzymać jedynie kilku podstawowych reguł, do których wliczamy przede wszystkim: temperaturę i objętość wody, czas parzenia oraz rodzaj naczynia do zaparzania. Wyróżnia się dwie techniki zaparzania herbat kwitnących. Jedna z nich zakłada, że najpierw wrzucana do naczynia jest kulka herbaciana, a potem następuje zaś zalanie podgrzaną wodą. Natomiast druga bierze pod uwagę to, że kulka jest wkładana bezpośrednio do gorącej wody. Bogactwo rodzajów herbat kwitnących powoduje, że różnią się one między sobą zarówno preferowaną temperaturą wody, która waha się od 75 do 90 stopni Celsjusza, a także czasem parzenia, który waha się od 3 do aż 7 minut. Warto więc przed każdym parzeniem przeczytać zalecenia producenta, zamieszczone na opakowaniu. Zwykle jedna kulka może być zaparzana kilkukrotnie. Pierwsze parzenie powinno się odbywać w około 0,5l gorącej wody. Bezwzględnie warto pamiętać by naczynie, w którym będzie przyrządzany napar, było przezroczyste. Tylko wtedy herbata kwitnąca będzie mogła pokazać nam w pełni swój potencjał, smakowy, zapachowy, a także wizualny.

Która herbata kwitnąca jest najlepsza


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i tak jak w przypadku naturalnych, klasycznych herbat należy szukać metodą prób i błędów własnych gustów. W tym celu najlepiej początkowo zaopatrywać się w różnorodne zestawy. Jednym z takich, które oferuje hurtownia Herba-ta jest zestaw 10-ciu herbat Blooming Ten. Dzięki nim łatwiej znajdziemy te, do których będziemy chcieli wracać co wieczór.

Mati Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *