Rekonstrukcja łąkotki – szansa na przywrócenie funkcjonalności kolana

Łąkotka pełni bardzo ważną funkcję w stawie kolanowym. To ona jest odpowiedzialna za przenoszenie obciążenia oraz amortyzację wstrząsów. Dlatego też jej uszkodzenie znacznie wpływa na działanie całego stawu, a urazy łąkotki są bardzo bolesne.

Rodzaje uszkodzeń i rekonstrukcja łąkotki

Do uszkodzenia w obrębie łąkotki zazwyczaj dochodzi podczas niekontrolowanego skrętu zewnętrznego podudzia przy zgiętym stawie kolanowym. Urazy tego typu mogą zdarzyć się nie tylko podczas intensywnych zajęć sportowych, ale również podczas wykonywania zwykłych prac domowych. Uszkodzenia te powstają najczęściej na skutek zmian zwyrodnieniowych, strukturalnych lub mechanicznych, a do najczęstszych urazów zaliczamy:

  • zerwanie łąkotki
  • zmiażdżenie łąkotki
  • uszkodzenie łąkotki
  • pęknięcie łąkotki

Naruszenie granicy wytrzymałości podczas zgięć, energicznych wyprostów i przekroczenie zakresu ruchomości doprowadzi do kontuzji.

Objawy uszkodzonej łąkotki

Przy urazach tego typu, funkcjonowanie uszkodzonej łąkotki jest praktycznie niemożliwe. Towarzyszy im ogromny ból, niejednokrotnie cechy zapalenia, mogą być słyszalne trzaski w kolanie podczas próby zgięcia lub jego wyprostowania.

Leczenie uszkodzonej łąkotki

Jeżeli uszkodzenie nie jest większe niż 75 procent, wówczas przeprowadzana jest rekonstrukcja łąkotki. Zabieg polega na przyszyciu implantu, wykonanego z kolagenu, do pozostałego fragmentu łąkotki. Tkanki własne, wykorzystując wszczepiony implant, odbudowują tkankę, a po kilku latach kolagenowy podkład ulega rozpuszczeniu.

Jak dbać o nogę po rekonstrukcji łąkotki

Przede wszystkim należy odpowiednio zadbać o ranę po przeprowadzonej rekonstrukcji łąkotki. Żeby uniknąć infekcji, rana musi pozostać czysta i sucha, dlatego ważne jest, by systematycznie zmieniać opatrunki i unikać moczenia rany. Przez krótki okres czasu mogą być potrzebne leki przeciwbólowe. Ważne jest również ograniczenie aktywności ruchowej, by nie przeciążyć operowanej nogi. Aż do pierwszej wizyty pooperacyjnej należy robić okłady z lodu i rozpocząć zalecone ćwiczenia.

Mati Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *