Warunki, jakie powinien spełniać lokal gastronomiczny

Wiele osób, które uwielbia gotować, eksperymentować w kuchni, zbiera pochwały od rodziny i znajomych, pewnie nie raz zastanawiało się, czy nie przekuć swoich umiejętności w biznes i nie otworzyć własnego lokalu gastronomicznego. Mimo że rynek oferuje mnóstwo różnego rodzaju restauracji, kawiarni, barów z domowym jedzeniem, to jednak gusta są tak różne, że przy odrobinie szczęścia i oczywiście umiejętności kulinarnych można na swojej pasji zacząć zarabiać. Jednak w porównaniu do innych asortymentów, sprzedaż jedzenia wiąże się ze spełnieniem określonych wymogów, zaczynając od lokalu, w którym ma być podawane.

W co powinien być wyposażony lokal gastronomiczny

Przede wszystkim należy poszukać lokalu, który będzie miał odpowiednią powierzchnię, dostosowaną do tego, czy ma to być kawiarnia, czy też restauracja, która powinna być zdecydowanie bardziej przestronna. Oprócz sali, na której goście będą spożywać posiłki, w lokalu potrzebne są takie pomieszczenia jak:

  • Kuchnia
  • Szatnia
  • Pomieszczenie socjalne
  • Pomieszczenie sanitarne
  • Magazyn żywnościowy
  • Pomieszczenie do zmywania naczyń

Układ pomieszczeń powinien być funkcjonalny, by pomieszczenia sanitarne nie sąsiadowały z kuchnią, czy magazynem, w którym przechowywana jest żywność. Oprócz tego rodzaju wymogów, konieczne jest również zachowanie wymogów prawnych, które określają minimalną powierzchnię oraz wysokość pomieszczeń, a także dostęp do światła dziennego, temperaturę i odpowiednią wentylację. Toaleta powinna być osobna dla gości i dla personelu.

Koszty otwarcia lokalu gastronomicznego

Rozpoczęcie działalności w branży gastronomicznej wymaga dość sporej inwestycji. Aby obliczyć koszty, potrzebny jest dobry biznesplan. Oprócz wyposażenia lokalu, zakupu żywności i zatrudnienia personelu, nie można zapomnieć również o opłatach związanych z pozwoleniem na sprzedaż alkoholu, ubezpieczeniem lokalu oraz prowizją z tytułu płatności kartą. Dla usprawnienia w kwestiach finansowych warto założyć konto w wybranym banku. Niektóre z nich oferują darmowe konto firmowe, które pomoże obniżyć koszty związane z prowadzeniem własnej działalności gastronomicznej.

Mati Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *