Dla pełnej spójności i jasności wysyłanych komunikatów, oznaczenia drogowe w całej Europie są identyczne i łatwo identyfikowalne. Bariera chodnikowa to niezwykle ważny element drogi publicznej, pozwalający na wyraźne oddzielenie od siebie dwóch stref. Czym charakteryzuje się bariera U12?
Bariery chodnikowe – sposób na bezpieczeństwo pieszych
Bariera drogowa U-12a to charakterystyczny element drogi w kolorze żółtym lub biało-czerwonym. Wyraziste kolory mają z zadanie odróżniać się od jezdni i pobocza, a także od innych elementów drogi, i tym samym być doskonale widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy czy przy ograniczonej przejrzystości powietrza.
Bariera U-12 jest standardowo wykorzystywana na różnych drogach gminnych i krajowych w celu wyraźnego oddzielenia chodnika od szosy. Takie bariery bardzo często występują na mostach i kładkach, w pobliżu przejść tramwajowych oraz na parkingach. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest oddzielenie strefy pieszych od strefy ruchu pojazdów, stosuje się bariery U12a takie jak znaleźć można w ofercie https://zped.com.pl/kategoria-produktu/bariery-drogowe/bariery-chodnikowe-u-12a/.
Jak wyglądają i czym różnią się bariery chodnikowe
Bariery U12a to wyroby wykonane z rury ocynkowanej, pomalowane proszkowo dla zapewnienia im maksymalnej trwałości barw. Różnią się one między sobą kolorem – żółtym i biało-czerwonym, wysokością i kształtem. Przypominają one klasyczny trzepak lub dwa słupki, pomiędzy którymi wstawiono ramę z rury ocynkowanej w owalnym kształcie.
Bariera chodnikowa tego typu jest solidna i może wytrzymać wiele niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – silne wiatry, deszcz, śnieg, upał, mróz, ale również nieznaczne uszkodzenia mechaniczne. Nie przewróci się na skutek kopnięcia czy uderzenia rowerem, jednak jest na tyle delikatna i lekka, że w razie ewentualnego uderzenia rozpędzonym samochodem nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu kierowcy ani znacząco nie zniszczy mu auta.
Wysoka jakość wykonania, łatwość montażu
Bariery U12a charakteryzują się zgodnością z odpowiednimi normami, a także łatwością w montażu i transporcie. Są bardzo powszechnie wykorzystywane przez służby drogowe podczas remontów nawierzchni i znakowania nowopowstałych ulic.
Główne zadanie tych barier chodnikowych to odgradzanie strefy pieszych od strefy pojazdów. Dzięki poruszaniu się tylko w wyznaczonych miejscach piesi nie narażają się na niebezpieczeństwo. Taka bariera to również łatwy w interpretacji, międzynarodowy znak, który nie pozostawia żadnych złudzeń co do tego, jakie jest jej przeznaczenie. Dzięki temu można mieć pewność, że wszyscy użytkownicy dróg publicznych spotykając barier U12 będą wiedzieli, jak powinni się zachować, i w którym miejscu poruszać się.