Nowoczesne przenośniki taśmowe

Zakłady produkujące mieszanki betonowe, jak i prefabrykaty wytwarzane z tego surowca, potrzebują wielu zautomatyzowanych maszyn, dzięki którym ich produkcja jest efektywna i przebiega bez zakłóceń. Jednym z kluczowych urządzeń niezbędnych w przemyśle betonowym jest przenośnik taśmowy. Powszechnie jest on wykorzystywany do transportu materiałów sypkich, betonu, kruszyw oraz innych surowców, które trafiają do mieszarek i są niezbędne do procesu produkcji.

Czym charakteryzuje się przenośnik taśmowy

Wszystkie dostępne na rynku przenośniki taśmowe służą automatyzacji procesów produkcyjnych. Choć mogą znacząco różnić się budową, zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi, czy też sposobem załadunku, mają to samo zadanie, przetransportować określone produkty z jednego punktu do drugiego. Ich budowa nie jest zbyt skomplikowana. Najważniejszym elementem konstrukcyjnym taśmociągu jest solidna rama, do której przytwierdzone są połączone ze sobą wsporniki. Po nich przemieszcza się odpowiednio dopasowana taśma transportująca. Pełni ona funkcję nośnika, służącego do przemieszczania konkretnych towarów. Aby było to jednak możliwe, niezbędny jest napęd, umożliwiający rozruch przenośnika i jego płynną pracę. Powszechnie wykorzystuje się napędy hydrauliczne, zapewniające długotrwałe i niezawodne działanie urządzenia.

Przenośnik taśmowy do zadań specjalnych

Procesy produkcyjne w przemyśle betonowym nie przebiegałyby tak sprawnie, gdyby nie przenośniki taśmowe. Dzięki ich zastosowaniu transport surowców jest znacznie prostszy, można też ograniczyć ilość personelu, a przede wszystkim obniżyć koszty funkcjonowania zakładu produkującego beton i produkty z niego wytwarzane. Urządzenia te, niewątpliwie przyczyniają się również do wzrostu wydajności produkcji. Jeszcze więcej korzyści osiąga się w wyniku stosowania przenośników taśmowych ważących firmy Metal-Chem. Są one bowiem dodatkowo wyposażone w elektroniczną wagę, która kontroluje masę transportowanego surowca i w momencie, kiedy osiągnie ona wcześniej zaprogramowany limit, podajnik zastaje automatycznie zatrzymany. Zastosowanie tego nowatorskiego rozwiązania znacząco usprawnia procesy produkcyjne. Warto zaznaczyć, że każdy rodzaj przenośnika taśmowego musi być zaprojektowany i dostosowany do potrzeb konkretnej firmy, a często także do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach. Jest to ogromnym wyzwaniem dla projektujących urządzenie inżynierów. Co więcej, musi spełniać wszelkiego rodzaju normy, pozwalające na wykorzystywanie taśmociągu do celów produkcyjnych.

Mati Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *