Tworzywa LDPE a HDPE – czym się różnią

Na co dzień, w sklepach i w domach, często spotykamy foliowe reklamówki, worki na śmieci czy woreczki do żywności. Rzadko jednak zastanawiamy się, z czego zostały wykonane oraz skąd biorą się ich właściwości, jak na przykład brak rozciągania pod naciskiem ciężaru. Odpowiedzialny jest za to polietylen, dzięki któremu można wytworzyć folię LDPE i HDPE. W procesie ich produkcji wykorzystywane jest różne ciśnienie, dzięki czemu substancje formują się różne gęstości. To z kolei wpływa na właściwości poszczególnych termoplastików.

Co to jest polietylen?

Polietylen (PE) to tworzywo sztuczne, powstające w procesie polimeryzacji etanu. Jest wysoce odporny na działania mechaniczne, działanie kwasów, wilgoć oraz parę wodną. Charakteryzuje go giętkość i przezroczystość. Jego rodzaje można podzielić ze względu na warunki przeprowadzania reakcji — najpopularniejszymi są LDPE oraz HDPE, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Co ważne, polietylen jest bardzo łatwy w recyklingu — może być poddany recyklingowi materiałowemu lub surowcowemu. W tym procesie powstają regranulaty do tworzyw sztucznych.

Co to jest regranulat?

Regranulat, powstający w procesie przetwarzania tworzyw sztucznych, jest wykorzystywany do produkcji kolejnych wyrobów. Regranulaty do tworzyw sztucznych można podzielić ze względu na rodzaj materiału bazowego. Do najpopularniejszych należą: regranulat LDPE i regranulat HDPE. Najczęściej mają one formę granulek lub nitek, jednak nie tylko. Mogą też mieć różne kolory. Bardzo łatwo się je przechowuje i transportuje, a dodatkowo są atrakcyjne cenowo.

Tworzywa HDPE

Tworzywo HDPE ma strukturę o wysokiej gęstości, dzięki czemu jest wysoce odporny na różne czynniki, jak kwasy, benzyna czy alkohole. Folia wykonana z tworzywa HDPE jest szeleszcząca i mało rozciągliwa — bardzo dobrze spełnia się w woreczkach do żywności, a także w produkcji rur kanalizacyjnych.

Tworzywa LDPE

Z kolei tworzywa LDPE mają nieregularną strukturę cząsteczek, która wpływa na niską gęstość, a co za tym idzieidzie — niższąrność niż w przypadku HDPE. Folia z tego tworzywa mniej szeleści i jest bardziej miękka. Na co dzień można spotkać ją w postaci opakowań na pieczywo lub gazety. Wykorzystuje się ją również do produkcji woreczków strunowych, folii termokurczliwych czy worków na gruz. 

HDPE a LDPE – różnice

Folia HDPE szeleści, jest cieńsza i mniej podatna na rozciąganie niż folia LDPE. Nie traci swoich właściwości w temperaturach z przedziału −50 °C do aż +110 °C. Jest też bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników niż folia LDPE. Ta z kolei jest miękka, grubsza, rozciągliwa i o wiele bardziej błyszcząca. Nie traci swoich właściwości od -50 °C do +85 °C.

Blog Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *